Google Adwords

Google Adwords şu anda internette çok etkili kullanılan Google'ın bir reklam aracıdır.

Hatta Dünya ' da en çok kullanılan reklam aracı diyebiliriz.
Dolayısı ile Google gibi dünya devinin de ana gelir kaynağıdır Adwords.
Çoğu kişinin zannettiği gibi Google bedavaya listeleme yapmaz ve kimseye de listeleme garantisi vermez, bunu kendisi de söyler.Bazen yayınladığınız bir sitenin, alan adını Google ' a yazsanız bile çıkmayabilir.Bunun çeşitli nedenleri olabilir.

Her firma ilgili kelime ile ilk sayfada çıkmak ister fakat bunun çoğu zaman imkanı yoktur. Hatta bunu söyleyen firmalar size gelirse onlara itimat etmeyin. Böyle bir şey olsa her çanta kelimesi arandığında her çantacı ilk sayfada çıkardı, Türkiye ' de kaç çantacı var ? Teknik olarak bu olsaydı bile o zaman Google nerden para kazanacaktı. Google 'ın çok akıllı yöneticileri buna bir çare bularak al gülüm ver gülüm altyapısı ile Google Adword 'ü oluşturmuşlar, ilk sayfada çıkmak istiyorsan ben senin web sitenin eskimi yeni mi , SEO optimizasyonu varmı, v.s beni ilgilendirmiyor ver parayı çal düdüğü demektedir.

Fakat akıllıca yapılan SEO çalışmalarıyla da belli yerlere gelinebileceğini unutmamak lazım. Bunu SEO bölümümüzde detaylı olarak anlattık bknz.

Google Adword' basitçe anlatmak gerekirse; bazı arama kelimeleri seçerek onların Google maliyetine göre kampanyalar oluşturmak esas alınmıştır. Örneğin çanta kelimesi yani keyword ü seçildi ve diyelim Google bu kelimenin değerini 1 Tl olarak belirledi ve siz günlük 10 tl lik kampanya oluşturdunuz.
Çanta kelimesi ile arandığında 10 kişi ayrı yerlerden ilanınıza tıklayana kadar ilk sayfada gözükeceksiniz ve buda size örneğin ayda 300 TL lik maliyet oluşturacaktır.

Tabiki bu kelimeyi arayan doğru kişilerin sizi tıklaması çok önemli bunun yerine Nişantaşı'nda bir çantacı iseniz, Nişantaşı çanta keyword ' ü, hem daha az maliyetli hem de daha nokta atışlı bir kelime olacaktır.Bunlar basit örneklerdir.
Bu gibi maliyet yönetimlerinin tecrübeli kişilerin yapması size daha artılar sağlayacak ve ona göre geri dönüşler oluşturacaktır.İyi bir Adwords yönetimi, ile kaz gelecek yerden tavuğu esirgemeyeceksiniz kötü bir yönetim ise size hiçbir yarar sağlamayabilecektir.


Adwords iyi bir SEO ile desteklendiğinde çok olumlu sonuçlar getirebilir.
Doğru Adwords yönetimi ile nerdeyse pahalı Tv reklamları dönüşleri yakalanabilir hem de onlara göre çok ufak ücretlere.Zaten bu böyle olmasa Google dünya'nın en zengin firmalarından biri olabilirmiydi ?

Google Adwords