Web Tasarım

Web tasarım, öncelikle görselliğe hitap etmelidir. Tasarıma başlamadan önce müşterinin ne istediği çok iyi analiz edilmeli, ancak ondan sonra onların istekleri doğrultusunda web tasarım yapılmalıdır.

  Web sitesinin tasarımı müşteriyi çok iyi yansıtmalıdır. Bir internet sitesi 365 gün 24 saat insanların gözetimi altındadır. Örneğin çok büyük kurumsal bir firmanın prestiji, çok kötü bir tasarımla zedeleneceği gibi, küçük bir firma da, güzel bir tasarımla olduğundan daha iyi gösterilebilir.

•Statik Web Site - Site durağan olarak yapılmıştır. Yani sayfalar hep aynı kalır güncelleme yapmak için bir kontrol paneli yoktur. Çok değişmesi yani güncellenmesi gerekmeyen sitelerdir.

• Dinamik Web Site üzerinde durağan olmayan sürekli güncellenen sitelerdir. Örneğin haber portalları ürün eklenen siteler,e-ticaret siteleri gibi ,Bunların kontrol panelleri vardır.Buradan siz basitçe siteyi herzaman güncelleyebilirsiniz. Bu siteler daha çok tercih edilmektedir. Genelde insanlar güncellenen değişiklikleri yenilikleri olan siteleri takip ederler bunlara üye olabilirler.

Nasıl olmalıdır ?

• Etkileyici olmalıdır..

• Müşteriyi iyi ifade edebilmelidir.

• Karışık olmamalı , aranılan bilgiye kolay ulaşılabilmelidir.

• Çok geniş kapsamlı intenet kullanıcısına(yaş,kültür,bilgi) hitab edebilecek kadar basit kullanışlı olmalıdır ki herkes yararlanabilsin.Günümüzde çoğu web sitesininde bizler bile kayboluyoruz.Maalesef çok yanlış tasarımlar görmekteyiz sizlerde çok kereler karşılaşmışsınızdır.

• Gereksiz detaylar olmamalı direk amaca yani sonuca götürücü olmalıdır.Kurumsal siteyse firamayı çok iyi özetlemeli yada e-ticaret sitesi ise direk ürün almaya yöneltmelidir. Devamı >>

Web Yazılım

İnternet sitesinin yönetici girişi var ise ve buradan sitede değişiklikler yapılabiliyor ve site güncellenebiliyorsa bu siteler dinamik sitelerdir. Bu sitelerin altyapısında yani arkaplanında web yazılımları çalışır, kayıtlarda veritabanlarında tutulurlar. Bunlara en iyi örmek haber siteleri, e-ticaret siteleridir.

Bunlar basit siteler olabileceği gibi, bir çok web yazılım teknolojisinin içiçe kullanıldığı, karmaşık yapıda web siteleri de olabilirler.

Büyük projeli web sitelerinin yapısı oldukça karmaşıktır ve çok iyi yapılandırılması gerekir. Sektörde çoğu kişi öyle ya da böyle basit web siteleri yapabilmektedir ama bir proje web sitesi yapmak tecrübe bilgi ve beceri gerektirir.

Maalesef sektörde bir çok proje süresi çok uzar yada sonlandırılamaz.Bir projeye başlarken önce çok iyi planlama yapılmalı, veritabanı ona göre tasarlanmalı ve ondan sonra aynı bina yapar gibi temelden inşa edilmelidir.

Aslında en önemli şey veritabanının esnek bir yapıda olmasıdır ki, ileride olabilecek değişikliklere uyum sağlayabilsin.Bunu kaçak yapılan binalarda üzerlerinde bırakılan demir filizlerine benzetebiliriz.Filiz olursa proje geliştirilebilir aksi takdirde çok zor ve sağlıksızdır.

Örneğin Facebook sitesinin veritabanı ve program yapısı çok esnek ve açık kaynak kodu ile yazılmıştır ve bu sayede her uzmanlar belli izinler doğrultusunda (kısıtlamalar ile) uygulama ekleyebilir ve geliştirebilirler..

Nelere dikkat etmelidir ?

• Çok iyi planlama yapılmalı ileride yapılacak ekleme ve değişiklikler ön görülmelidir.

• Veritabanı sağlam tasarlanmalıdır.Mssql, Mysql, Oracle ... v.s

• Kodlar en doğru şekilde yazılmalı gereksiz kod kullanılmamalı kulağı tersten gösterilmemelidir.

• İyi optimize edilmelidir ki hızlı çalışsın site çabuk açılsın cevap versin.

• Sitenin güvenlik yapısı çok sağlam olmalıdır.

• Yeni teknolojiler ilgi ve hareket getirebilir Ajax ve JQuery gibi.  Devamı >>

E-Ticaret

Günümüzde internet teknolojisinin çok gelişmesi ile, artık ticaret sanal ortama taşınmıştır.
İnternet kullanıcılarının artmasıyla beraber, internette ürün karşılaştırmaları yapılabilmekte, ürünlere zahmetsizce daha güvenli şekilde ulaşabilmektedir.Bu aynı şekilde E-Ticaret firmaları içinde geçerlidir. Böylece e-ticaret hergeçen gün daha da ön plana çıkmaktadır.

Firmalar 365 gün 24 saat Dünya çapında ürünlerini tanıtma ve satma şansına kavuşmuşlardır. Gümrüklere de elektronik ortam gelmesiyle ithalat ve ihracaat ta kolaylaşmıştır.

Ülkemizde son zamanlarda televizyonlar da internet sitelerinin reklamlarını artarak görmekteyiz.

Ülkemiz e-ticaret'in gücünü yeni yeni farkediyor.Yurtdışı kökenli hepimizin bildiği internet zenginleri çok küçük fikirlerden buralara gelmişlerdir.Ülkemizdede internet üzerinden, sanal mağazacılıktan çok para kazananlarda vardır ve gün geçtikçe artmaktadır.

Nasıl olmalıdır ?

 • Görselliği kuvvetli, ulaşılabilirliği kolay.

 • Stok kontrollü, çeşitli ödeme seçenekleri olan (Kredi kartıi Paypal, Havale gibi)

 • Uyarı sistemi olan (hata bildiren, stok tükendiğinde haber veren)

 • Kolay yönetilen , kolay ürün yüklenen değişiklik yapılabilen.

 • Dil ve para birimi desteği olan.

 • Hızlı çalışan

 • Müşteriyi fazla oyalamayan.(kayıt işlemleri v.s.)

 • Kampanya ve promosyon sistemi olan.

 • Yeni ve seçme ürün bölümü olan

 • Arama motoru optimizasyonu iyi olan.   Devamı >>Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO terimi yani ; "Search Engine Optimization" türkçesi "Arama Motoru Optimizasyonu " olup, tarifinden de anlaşılacağı gibi İlk başta Google olmak üzere arama motorlarında üst sıralarda çıkma ayarlamalarıdır.


Google kendininde ifade ettiği gibi hiçbir zaman sitenizi bırakın üst sıralarda çıkmasını Google 'da listelenmesini bile garanti etmez.
Herkesin zannettiği gibi her site Google ' da yer almaya bilir. Bunun çeşitli nedenleri vardır.


Öncelikle Google bir hayır kuruluşu değildir aksine Dünya'da en çok para kazan ticari kuruluşların başında gelir bunu da Tüm dünya'dan aldığı AdWords gelirlerinden sağlar. Yani anlayacağınız Google bedava işlere pek sıcak bakmaz. Ama yinede büyük bir ücretsiz kütüphane oluşturmalıdır ki ayakta kalabililsin. Bu yüzden devamlı değiştirdiği ve gizemini koruyan politikalar ile (Algoritmalar) bu ücretsiz listelemeler yapmaktadır.


Bildiğimiz gibi her sayfasında 10 adet ücretsiz listeleme vardır ilk sayfada çıkmak çok değerlidir fakat her anahtar kelime için 10 giriş vardır .Örnek Ayakkabı firması iseniz Ayakkabı kelimesi ile arama yapıldığında sadece ilk sayfada 10 kayıt gelecektir.Türkiye ' de 10 firmamı var peki ne yapmak lazım.


İyi bir SEO yapılandırmasıyla belli bir sürede bazı kelimelerde üst sıralarda çıkabilirsiniz. Mesela Ayakkabı değil de Bakırköy'de ayakkabı diye bu da sıfırdan iyidir.


Ayakkabı diye çıkmak istiyorsanız Google 'dan AdWords hizmeti alıp, tak diye üst sıraya oturursunuz. Yani parayı veren düdüğü çalar.


Kaz gelecek yerden AdWords esirgenmez tabii, ama yinede iyi bir SEO çalışmasıyla desteklenmelidir.


İyi bir SEO çalışması belli bir periyotta sizi belli yerlere getirecektir.


Unutmayın Reklam her şeydir Zaten Google bu yüzden zengin değimli ?   Devamı >>

Google Adwords

Google Reklamı yani Google Adwords.Google da iki türlü reklam vardır.Sayfanın genelde üstünde sponsor bağlantı diye yer alan ve sayfanın sağında yer alan reklamlar.Bunlar Google Adword reklamlarıdır ve bunlar ücretlidir.Diğerleri normal kayıtlardır.

Google'ın arama motoruna herkes sitesinin kaydını yaptırabilir. Fakat Google, kendi ifade ettiği gibi sitenin kayıt olacağı garantisini vermez.Bakınız>>

Sadece Google Adwords ile sizin belirlediğiniz kelime ile arandığında ilk sayfa da çıkarsınız.Kelimelerin herbirinin bir fiyatı vardır .Çok geniş kapsamlı kelimeler pahalıdır bir o kadar da gereksizdir.

Örneğin Tüp bebek merkezisiniz ve bebek ve tüp bebek kelimelerini seçtiniz.Bebek kelimesi örneğin 1 tl ise tüp bebek 0.25 tl olabilecektir.Bebek diye arayan herkes ilanınızı görecek gerekli gereksiz kişiler ilanınızı tıklayacaktır.Google Adwords te tıklama başına para alınır siz ayarlayabilirsiniz istediğiniz kadar kelime seçersiniz mesela günlük 10 tl limit koydunuz.Bebek kelimesi 10 kere tıklandıktan sonra ilanınız kaybolacaktır.Ve büyük bir olasılıkla size geri dönüş az olacak ya da olmayacaktır.Kelimeleri daha detaylı seçmekte yarar vardır.Çok iyi analiz etmek gerekir ayrıca Google kelime raporları vermektedir.Hangi kelime ne kadar tıklanmış diye.

Google Adword te danışmanlık hizmeti vermekteyiz.Analizler ile az maliyet ile çok fayda almaya çalışıyoruz.

Deneme hesabı açarak başlıyabilirsiniz sonuçtan memnun kalınca zaten devam edeceksiniz etmelisiniz de .

Piyasada bir çok firma, Google Adword kullanmadan, ilk sayfa çıkma garantisi veriyor.Her ne kadar SEO (Serch Engine Optimization- Arama Motoru Optimizasyonu ) teknikleri ile kayıtlar üst sıralara çekilmeyi başarılsa da, bunun garantisini hiç kimse veremez. Zaten bunu Google'da söylüyor.Çünkü bu bir çok kritere bağlı;web sitesinin eski oluşu, hitinin fazla olması içeriğini düzgün anahtar kelimelerinin doğru olması gibi.
Böyle bir şey gerçek olsaydı Google kendi kendini baltalar Google Adwords yalan olurdu.:)


Dikkat Edilmesi Gerekenler ?


 • Doğru zamanda yayınlamak. .

 • Doğru coğrafik bölgeyi seçmek

 • Doğru bütçe yapmak.

 • Doğru kelimeler seçmek,

 • Raporları Doğru analiz etmek.  Devamı >>


Sosyal Medya

Günümüzde Sosyal Medya ' nın çok yaygın kullanılması ve bir çok kişiye Sosyal Medya Üzerinden çok kolay ulaşılması , etkinliğini çok üst düzeylere çıkarmaktadır.

Özellikle Facebook ve Tweeter ' ın bu anlamda gücü inkar edilemez. Bu iki Sosyal Medya aracında insanlar ücretsiz olarak kendi reklamlarını yapabilmekte takipçiler, sayfalar oluşturabilmektedirler.

Gün geçtikçe bu sitelerin işleyişleri değişmekte reklam daha ön plana çıkmaktadır. Buralarda paralı tanıtımlar yapıldığı gibi ücretsiz tanıtımlarda yapılabilmektedir.Örneğin Facebook 'ta 15.000 beğeni almış bir tanıtım sayfasında yapılan güncellemeler 15.000 kişiye anında ücretsiz olarak iletilebilir.
Kişiler bu sayfaları paylaştıklarında ise bu ağaç yapısı gibi çığ gibi büyüyerek yayılabilmektedir.


Ayrıca Google sıralamalarında da bu Sosyal Medya paylaşımlarından siteler gelen Backlink dediğimiz geri dönüşlerde çok değerlidir.


Aynı zamanda buralarda doğru analiz ile ücretli reklam kampanyalarıda düzenlemek çok yararlıdır.


Tabii bunları bir uzman danışman tarafından yapmak çok önemlidir.
  Devamı >>


Web Projelendirme

Artık insanlar, anladılarki bazıları internette geliştirdikleri projeler sayesinde, hatırı sayılır paralar kazanıyorlar, onlarda yeni fikirler üreterek bunları internette projelendirmeye başladılar.Böylelikle sanal ortamda çok çeşitli işler oluşmaya başladı.

Bir ev hanımı, bir öğrenci bile internetten bir şey satıp, ithalat ihracaat yapmaya başladı.Bunun için bir dükkan gerekmiyordu.

Arkadaşlık siteleri yapıldı, açık arttırma siteleri yapıldı, icralık mal satan siteler yapıldı daha bir çok proje yapıldı ve yapılıyor.

Bir proje insanların hayatlarını ne kadar kolaylaştırıyorsa o derece değerli oldu.

Biz edindiğimiz tecrübeler sayesinde bir projenin en iyi bir ekiple (profesyonel bir ekiple) geliştirilebileceğini gördük.

Ve şunuda biliyoruz ki bir işi ilk yapmak ya da yapılmış olanı en iyi ve daha iyi yapmak başarıyı getiriyor.

Gelin projenizi tescil edip hep birlikte geliştirelim.

Fiyatlarımıza çok şaşıracaksınız garanti ediyoruz.

Geleceğinizi, Belki İnternette Yakalayabilirsiniz.  Devamı >>

Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik kavramı, görsel-işitsel iletişim başta olmak üzere, çok boyutlu bir imaj çalışmasını anlatır. Bu çalışmanın amacı, kurumların tarihsel, kültürel, coğrafi kimliklerini, kuruluş amaçlarını ve ideallerini, ürün ve hizmetlerini, sektörel konumlarını, en az çabayla, en kısa zamanda ve etkili bir biçimde hedef kitleye aktarmaktır.


İyi hazırlanmış Kurumsal Kimlik bir firmaya şunları sağlar:

 • Firma adının belleklere yerleşmesi

 • Firma özelliklerinin görsel hızda aktarılması (dinamizm, yenilikçilik vb.)

 • Ürün ve hizmetlerin kalite garantisi.

 • Ürün ve hizmetlerin doğası ve sektörel konumları hakkında ilk bilgileri iletmesi

 • İlk bakışta rakiplerden ayrılma

Kurumsal Kimlik Kapsamındakiler :

 • Kurum ve hizmet adı yaratma

 • Marka kimliği: Marka isminin bulunması, isim haklarının satın alınması, logo tasarımı, logotype tasarımı, logonun farklı alanlarda kullanımı, etikette, reklamda ve benzeri uygulamalarında kullanımı vb. kapsamaktadır.

 • Amblem,logo, logo type tasarımı: Kurum kimliğini oluşturan öğelerde yazı karakteri, ölçekleme sistemi ve kurum renkleri doğru uygulanmalıdır.

 • Logo ve amblemin değişik malzemeler üzerinde uygulamaları: Örneğin çok değişik kullanım alanları olan tabela ve panolar gibi kurumun kalıcı bir biçimde kamu önüne çıkan görüntülerinde şirket kurumsal kimliğinin yansıtılması.

 • Dosya, antetli kağıt, zarf, kartvizit tasarımı: Güçlü ve tutarlı bir kurumsal kimlik sunabilmek için gerekli kurallar ayrıntıları ile belirtilmeli ve ölçü ve renklerinin standart hale getirilmelidir.

 • Muhasebe evrakları tasarımı

 • Faaliyet raporu ve kurum tanıtım kitabı

 • Değerli evrak, çek, kupon tasarımı

Logo Tasarımı

Logo tasarım ve Kurumsal kimlik çalışması firmanıza bir kere yaptıracağınız ve yıllarca üzerinde taşıyacağınız gömlek gibidir. Sizin kim olduğunuzu bir çırpıda haykırır. O yüzden profesyonel bir tasarım gerektirir.


Müşterileriniz firmanızın kalitesi ne karar verirken logonuz ve kurumsal kimliğinize de bakacaktır. İnsanlar elbiselerine göre karşılanır fikirlerine göre uğurlanırlar. Firmalar da ilk intibasını logo ve kurumsal kimlik kalitesinden kazanır. Firma imajınız için hayati öneme sahip olan logo kalitesi için küçük bir yatırım yapmak akıllıca bir davranış olur.

Katalog, Broşür Dizaynı

Firmanızın / kurumunuzun kimliğini etkili bir şekilde yansıtabilmeniz için katalog ve/veya broşür tasarım çalışmaları önemli tanıtım materyalleridir. Tasarımların sizi yansıtabilmesi, etkileyici ve kaliteli olması müşteri karşısında ilk imajınız ve kalıcı imajınız açısından çok önemlidir. Katalog tasarımının önemine değinmek gerekirse, iyi bir tasarıma sahip bir çalışmanın size her zaman geri dönüşü olması adına üzerinde durulması gereken bir konudur. Hizmet verdiğiniz sektöre, başka bir deyişle amacına uygun olarak hazırlanan bir katalog her zaman işlerinizde kolaylık sağladığı gibi sunumunuzu güçlendirmek adına yararlı olacaktır.


Katalog tasarımı çalışmaları açısından sektörlere göre birkaç örnek vermek adına bir armatür üreten firmayı ele alalım. Bu firma kataloglarında fazlaca yazı ve teknik bilgi kullanması yerine güzel imajlarla desteklenmiş az ve öz yazı içeren bir katalog çalışması tercih etmesi yararına olacaktır. Başka bir örnek olarak olarak ise ahşap ürünler satan bir firmayı ele alalım. Bu firma da ürünlerinin resimleri yerine kartela şeklinde ürünlerin küçük gerçek kesitlerini içeren bir katalog çalışması hazırlaması daha etkili olacaktır. Günümüzde insanlar katalog tasarımlarında fazla ve gereksiz yazıları okumamakla birlikte fazla ilgi de göstermemektedirler. Bu maksatla; broşür tasarımı, logo tasarımı, antetli kağıt ve katalog tasarımları uzman tasarımcılarımızca yapılmaktadır.

Müşteri ziyaretlerinizde daha etkili bir sunum için, fuarlarda ve stand tanıtımlarında insanların, firmanız veya hizmetleriniz hakkında detaylı bilgi sahibi olmasını istemez misiniz? Unutmayın sizi en iyi sunduklarınız anlatır.

Farkedilmek veya fark yaratmak istediğinizde kreatif grafik tasarım ekibimizle size özel katalog tasarımları sunmaya hazırız. Devamı >>