Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru deyince aklımıza önce Google Geliyor.Daha bir çok arama motoru olmasına rağmen Yahoo, Yandex, Bing gibi şüphesiz dünya ‘ da en çok kullanılan tabiî ki Google.

İnternette her yer alan kendisi ile ilgili kelimelerde yani keywords' lerde arandığında ilk sayfada çıkmak ister. Bundan normal bir şey olamaz. Mesela bir ayakkabı firması iseniz ayakkabı kelimesi yazıldığında İlk sayfada çıkmak istersiniz bu hem mümkün hem değildir.

Google ‘ın sayfalarına aşina iseniz bazen sayfanın üstünde pembemsi alanlarda ve sayfanın sağındaki sütunda listelenmiş alanlar görürsünüz.İşte bunlar ücretle verilmiş reklamlardır ve bunlara Adwords denir. Google dünyanın en zengin firmalarından biri olarak gelirinin ana damarı tümdünya’dan topladığı Adwords ücretleridir.

Kısaca Adwords ‘ün işleyişinden bahsedersek Adwords Kontör sistemi gibidir, siz belli kelimeler seçersiniz o kelimelerin Google ‘ın belirlediği bir fiyatı vardır ona göre ücretlendirilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse ayakkabı kelimesi seçtiniz diyelim kelime 1 TL günlük bütçenizide 10 TL oluşturdunuz  ayakkabı yazıldığında siz üstte yada sağda ilk sayfada çıkarsınız bu güzel bir şey fakat her ayrı kişi (ayrı yerden, ayrı ip ) 10 kere tıkladıktan sonra artık o gün bir daha  Google ‘ da gözükmezsiniz .Burada dikkat edilmesi gereken kelimeleri çok dikkatli seçmektir.Ayakkabı kelimesini her önüne gelen tıklayabilir ve size hiç dönüş olmayabilir yani insanlar yanlışlıkla tıklayabilir bunun yerine Bakırköy de bayan ayakkabı (bakırköyde bir mağaza iseniz) hem kelimenin değeri daha ucuz olacak hemde nokta atışı yapacaksınız .

Tabii bunların analizi ve yönetimi yine uzmalar tarafında yapılması size maliyetlerde azalmalar ve efektif kullanım dolayısıyla dönüşler sağlayacaktır emin olun sipariş geldikçe kaz gelecek yerden tavuğu esirgemeyeceksiniz.Google ‘ da bunun bir çok örneğini görebilirsiniz.

Bunun yanında esas SEO dediğimiz olaya gelince; bu ücretsiz yerler dışında kalan yerlere çıkmak için yapılan ayarlar aklımıza gelmelidir.Fakat buralara çıkmak çok kolay değildir.Google haksız rekabeti önlemek için bir çok alogaritma oluşturmuştur bunların bazıları bilinirken bazılarıda tabiî ki sırdır.

Ayakkabı arama kelimesi yazıldğında ilk sayfada sadece ücretsiz yani Adwords olmayan 10 kayıt gelir Türkiye‘ de kaç ayakkabıcı var ? O yüzden piyasada sizi ilk sayfada çıkaracağım diyen her SEO' cuya inanmayın böyle bir şey mümkün değil.Bilinen bazı kıstaslar ;öncelikle web site altyapısının uygunluğu, alanadının içinde keyword ‘ün geçmesi mesela www.poyrazayakkabi.com gibi., .com alan adı uzantıları, alanadının yaşı, alan adının kayıt süresinin uzunluğu gibi ve daha bir çok şey.

Mesela ayakkabı diye çıkamazsanız bile düzgün seo taktikleri ile Bakırköy ‘ de ayakkabı diye çıkabilirsiniz bu bile size güzel dönüşler sağlayabilir ve bir kere ilk sayfaya oturduğunuzda Adwords ‘ten daha az maliyetlere uzun süre orda kalabilirsiniz.SEO çalışmaları için bizi arayabilirsiniz.Unutmayın reklamsız  bir internet düşünülemez .

seo