Web Tasarım

 Web tasarım yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı kritik noktalar vardır.
 Genel olarak hem görsellik hem de ulaşılabilirlik aynı potada eritilmelidir.
 Yani herkes tarafından kolay kullanımlı iyi bir görselliğe sahip tasarım yapılmalıdır.
 Eğer sitenin yazılım tarafıda varsa buda göz önünde bulundurulmalıdır.
 Mümkün olan çerçevede çok karmaşık tasarımlardan uzak durulmalı sadeliğe önem verilmeli, gereksiz detaylardan kaçınılmalıdır.

1. Kurumsal bir site ise web site tasarımı kurumsal kimliğin dışına çıkmamalı onun çizgilerini taşımalıdır aynı şekilde bu e-ticaret siteleri ve kişisel siteler içinde geçerlidir. Mesela sporcu bir kişinin sitesi çok ağır renklerden oluşmamalı daha canlı dinamik olmalıdır aynı zamanda bir firmanın eticaret sitesi de onu yansıtmalıdır.


2. Hedef kitle çok önemlidir. Örneğin çocuklara hitap edecek site daha canlı tasarlanırken belli bir yaş üstü için tasarlanan sitelerde yazıların kolay okunabilmesi için fontlar daha büyük olabilir.


3. Hedef kitlenin kültür durumuna göre içerik ayarlanmalıdır. Sayfalarda gezinme kolay olmalı menü çok karışık olmamalı ve istikrarlı olmalıdır.


4. Web sitesi tasarımı kararı verirken aynı zamanda sitenin dinamik mi yoksa statik mi olacağına karar vermektir. Örneğin çok sık değişmeyen ürünleri ve hizmetleri olan bir firmanın sitesi statik olabilir. Eğer yeni ürünler geliyor sürekli yenilikler duyurular v.s. oluyorsa bu site dinamik olmalıdır. Dinamik web siteleri yapılırken web yazılım tarafının da çok güçlü olması gerekir.


5. Maalesef ülkemizde web sitelerinin önemi yavaş yavaş anlaşılmaktadır.Firmalar her sene broşür ve katalog bastırıp bunlara bir çok paralar ödeyip sadece sınırlı sayıdaki kitlelere ulaştırabilirken.Bir web sitesi sizi 365 gün 24 saat, iyi bir reklamla (SEO, Google Adwords) bir çok kitleye çok daha az maliyetele ulaştırabilir.Bu yüzden yurtdışında da firmaların prestijlerini korumak müşterilerini sıkmamak için yaptıkları gibi, imkanlar doğrultusunda en az her sene firmalara yeni tasarımlar yaptırmalarını öneririz.


6. Yine maalesef bir çok kişi ve müşterimiz her önüne gelene web sitesi yaptırdıkları için kötü tecrübeler yaşamıştır.Genelde bir çok kişinin eşi, dostu, akrabası bunu hobi olarak yapabilmektedir.Herşeyde olduğu gibi bu işide uzmanında yaptırmakta yarar vardır.Yapılan işin hedefine ulaşabilmesi için işin arkasında durmak lazımdır.Bu yüzden web işinde firmalar ile çalışmak çok önemlidir.Bir çok kişi daha sonra bu kişilere ulaşamadıklarını , gerekli kadar ilgilenmediklerini, web sitelerinin kapandığını hiçbir bilgilerine ulaşamadıklarını söylerler.Bu yüzden çok mağdur kişiler vardır.Herkesin uzmanı olduğu bir iş vardır .Web Tasarım Bizim İşimiz.

Web Tasarım